Nowe ceny egzaminów czeladniczych
Na stronie Kujawsko – Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy można znaleźć informacje o aktualnych kosztach egzaminów czeladniczych, mistrzowskich i sprawdzających https://izbarzem.pl/nowe-ceny-egzaminow-2/
Przedłużenie nauki zdalnej od 18.01.2021 r. do 31.01.2021 r.
Zgodnie z podpisanym rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 uczniowie branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, nadal mogą odbywać praktyki u pracodawców, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić ich zdrowiu.
Więcej informacji na stronie: Organizacja nauki w szkołach i placówkach po feriach – Ministerstwo Edukacji i Nauki – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Nauka zdalna przedłużona do 03 stycznia 2021 r. Wraca kształcenie praktyczne!
Zgodnie z podpisanym rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami mogą odbywać praktyki u pracodawców, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu młodocianego pracownika.
Rozporządzenie wchodzi w życie 30 listopada 2020 r.
Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna-w-szkolach-przedluzona-do-3-stycznia-2021-r
NIEZMIENNY POZOSTAJE PODZIAŁ NA TYGODNIE „A” i „B”
WAŻNE INFORMACJE ODNOŚNIE PRAKTYCZNEJ NAUKI ZAWODU!
Branżowa Szkoła I Stopnia Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy informuje, że okres nauki zdalnej został przedłużony do dnia 29 listopada 2020 r.
Ponadto informujemy, że do 29 listopada br. uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy na mocy art. 15f specustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19.
https://www.gov.pl/web/edukacja/przedluzenie-zawieszenia-zajec
Nauczanie zdalne
Branżowa Szkoła I Stopnia Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy informuje, iż od dnia 19.10.2020 r. nauka szkolna przechodzi w tryb zdalny. Zgodnie z aktualnym planem lekcyjnym nadal obowiązuje podział na tygodnie „A” i „B”.
Od dnia 19.10.2020 r. uczniowie klas 1 i 3 uczą się w trybie zdalnym, zgodnie z planem lekcji tygodnia „A”, a uczniowie klas 2 udają się na praktyki.
Od dnia 26.10.2020 r. uczniowie klas 2 uczą się w trybie zdalnym, zgodnie z planem lekcji tygodnia „B”, a uczniowie klas 1 i 3 udają się na praktyki.
Ważne informacje z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
Zmiana definicji rzemieślnika oraz zasad i wymogów dot. uzyskania dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników
Szanowni Państwo,
W związku ze zmianą definicji rzemieślnika oraz zasad i wymogów dotyczących uzyskania dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników zwracamy uwagę, iż zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego w rzemiośle, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia, jeżeli:
- pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy (zgodnie z przepisami w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania) posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych określone w przepisach dotyczących praktycznej nauki zawodu;
- młodociany pracownik ukończy naukę zawodu i zda egzamin czeladniczy przed właściwą komisją egzaminacyjną izby rzemieślniczej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie 3 ust. 4 ustawy o rzemiośle;
- a ponadto zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy o rzemiośle, rzemieślnik zatrudniający pracowników w celu przygotowania zawodowego w rzemiośle obowiązany jest być członkiem jednej z organizacji rzemieślniczych (tzn. cechu rzemieślniczego lub izby rzemieślniczej).
W związku z powyższym, zwracamy uwagę na konieczność zweryfikowania przez każdego pracodawcę zamierzającego ubiegać się o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego w rzemiośle – swojego statusu rzemieślnika w rozumieniu obowiązujących przepisów ustawy o rzemiośle, a w szczególności w okresie bezpośrednio poprzedzającym skierowanie ucznia na egzamin czeladniczy za pośrednictwem tut. szkoły.
Jednocześnie przypominamy, iż zgodnie z obowiązującymi zapisami ustawy o rzemiośle status rzemieślnika może posiadać wyłącznie przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą z wykorzystaniem jego zawodowych kwalifikacji i pracy własnej, który jest mikro przedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą albo średnim przedsiębiorcą w rozumieniu art. 7 ustawy z dnia 6 marca 2018 r prawo przedsiębiorców (tj. zatrudniający średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz który osiągnął roczny obrót nieprzekraczający równowartości 50 mln euro), przy czym do kręgu rzemieślników zalicza się wyłącznie przedsiębiorców będących:
– osobami fizycznymi,
– wspólnikami spółek cywilnych osób fizycznych,
– spółkami jawnymi
– spółkami komandytowymi osób fizycznych
– spółkami komandytowo-akcyjnymi osób fizycznych
– jednoosobowymi spółkami kapitałowymi (tj. spółki z o.o. lub spółki akcyjne) powstałymi wyłącznie w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną,
pod warunkiem, że każdy ze wspólników spółek osobowych spełnia indywidualnie warunki do posiadania statusu rzemieślnika, z wyjątkami przewidzianymi ustawą o rzemiośle.
Biorąc pod uwagę powyższe, Dyrekcja tut. szkoły zarówno w interesie uczniów naszej szkoły mających przystąpić do egzaminów czeladniczych, jak i w Państwa interesie, jako pracodawców mogących ubiegać się o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych, wnosi o potwierdzenie czy Państwo jako pracodawcy aktualnie posiadają status rzemieślnika w rozumieniu obowiązujących przepisów oraz czy są Państwo członkami jednej z organizacji rzemieślniczych tj. Cechu Rzemiosła lub Izby Rzemieślniczej.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości w tej sprawie prosimy o kontakt z Koordynatorem Kształcenia Zawodowego pod nr tel. 52 320 11 26.
Zakończenie roku szkolnego 2019/2020
Szanowni Pracodawcy,
Obecny rok szkolny 2019/2020 dobiegł końca. Był to wyjątkowy czas dla nas wszystkich. Ze względu na panującą sytuację zdrowotną w kraju organizacja zakończenia roku szkolnego uległa zmianie.
W związku z tym w imieniu Dyrekcji Branżowej Szkoły I Stopnia Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy zwracamy się z ogromną prośbą o umożliwienie uczniom udziału w zakończeniu roku szkolnego.
Serdecznie dziękujemy!
Poniżej wstawiamy Harmonogram zakończenia roku szkolnego dla poszczególnych klas, abyście Państwo mieli pełną informację.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019 2020
Praktyczna nauka zawodu – pracownicy młodociani. Informacja MEN
n
Film dla Przedsiębiorców – Przygotowanie zawodowe w rzemiośle
Informacja
UWAGA!
Wszyscy uczniowie w dniach 2-3.01.2020 r. odbywają praktyczną naukę zawodu u pracodawcy.
Tydzień A przychodzi do Szkoły 07.01.2020 r.
Dyrektor Branżowej Szkoły I Stopnia Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy przesyła informację dot. pracowników młodocianych.
Dzisiaj, 1 kwietnia 2020 roku, wchodzą w życie przepisy art. 15f ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, zm. poz.567 i 568) wprowadzone do tej ustawy art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568):
„Art. 15f. 1. W okresie czasowego ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wprowadzonego na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.) pracodawca zwalnia młodocianego pracownika odbywającego przygotowanie zawodowe z obowiązku świadczenia pracy.
Pracodawca, z którym zawarta została umowa o refundację, o której mowa w art. 12 ust. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1482, 1622, 1818 i 2473 oraz z 2020 r. poz. 278), w przypadku wypłaty młodocianemu pracownikowi, o którym mowa w ust. 1, wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, w całości lub w części, zachowuje prawo do refundacji.”
„Zgodnie z przepisem art. 101 pkt 2 lit. e ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568) przepis ust art. 1 pkt 14 wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że w zakresie dodawanego art. 15f – z mocą od dnia 12 marca 2020 r.”
Komunikat Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji Narodowej w sprawie pracowników młodocianych