23 kwietnia 2021 r. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Dzień ten jest świętem pisarzy, poetów, tłumaczy, redaktorów, korektorów, wydawców i wszystkich tych, którzy z książkami i prawem autorskim mają na co dzień do czynienia. To również święto czytelników. Ustanowione zostało w 1995 roku przez UNESCO. Obchodzone jest 23 kwietnia.

Datę tę wybrano jako symboliczną dla literatury światowej z uwagi na to, że w tym dniu przypada rocznica urodzin lub śmieci wielu wybitnych pisarzy, między innymi Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira, Maurice’a Druona czy Halldóra Laxnessa.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. To tam, 23 kwietnia, hucznie obchodzi się dzień jej patrona – św. Jerzego. Zgodnie z tradycją w tym dniu obdarowywano kobiety czerwonymi różami, które miały symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Z inicjatywy UNESCO, od dwudziestu lat, co roku 23 kwietnia kolejne miasto staje się Światową Stolicą Książki. W 2021 r. jest nią Tbilisi (stolica Gruzji). W roku 2016 Światową Stolicą Książki był Wrocław.

Scroll to Top